ŠURANY. "Každý Slovák, ktorého sa investícia do baterkárne dotkne, sa bude môcť so všetkým riadne oboznámiť a vyjadriť sa," vyhlásil minister životného prostredia Tomáš Taraba na margo baterkárne v Šuranoch.
Slovensko-čínsky investor GIB EnergyX Slovakia, ktorý ju chce v štátnom priemyselnom parku postaviť, v utorok 22. apríla podal na ministerstvo štúdiu posudzovania vplyvov tohto zámeru na životné prostredie.
Projekt baterkárne v Šuranoch pomenoval "Gigafactory project Kamzik".

Práve absencia dokumentu EIA bola jedným z hlavných tŕňov v oku odporcov baterkárne.
Ako nekompetentných a neznalých označil Taraba ľudí tvrdiacich, že ministerstvo doposiaľ v prípade plánovanej baterkárne nekonalo.

"Dodnes sa ministerstvo nemalo k čomu vyjadrovať. Každý, kto sa k tejto investícii dodnes vyjadroval, vyjadroval sa k niečomu, čo nemohli mať naštudované. Žiadny dokument totiž neexistoval. Na okresných úradoch životného prostredia sa doposiaľ posudzoval len zámer priemyselného parku," uviedol šéf rezortu životného prostredia.
"Som prekvapený, že politici, ktorí chodili do Šurian klamať ľudí, nevedia ani to, že odbory životného prostredia na okresných úradoch patria pod ministerstvo vnútra," dodal Taraba.

Odporcovia baterkárne: Taraba zavádza
Odporcovia baterkárne z iniciatívy Chránime si naše tvrdia, že Taraba zavádza verejnosť.
Projekt štátneho priemyselného parku v Šuranoch, v ktorom má vyrásť baterkáreň, podľa nich sprevádzajú pochybenia úradov a obchádzanie zákonov.
"Viac ako dva mesiace máte na stole niekoľko návrhov na preskúmanie rozhodnutia v súvislosti s projektom Šurany Industrial Park. Prečo ste sa nám doteraz k tomu nevyjadrili? Vy poslušne a submisívne čakáte na papiere od čínskeho investora, ktorý medzitým nadrzovku podal žiadosť o stavebné povolenie a jeho kumpán MH Invest veselo kope," argumentujú odporcovia zo Šurian a Bánova.
K dispozícii bola donedávna len štúdia posudzovania vplyvu pre zámer priemyselného parku Šurany Industrial Park, ktorý bude stavať štátna eseročka MH Invest. Práve v ňom má fabrika na elektrobatérie vyrásť.
Aj v prípade tohto dokumentu odporcovia baterkárne MH Investu vyčítali, že v ňom použil generické údaje a bol "napasovaný" na výstavbu baterkárne.
"Dianie v kauze baterkáreň je do neba volajúca nehoráznosť, hulvátstvo, drzosť, arogancia moci a chrapúnstvo, počnúc konaním slovenského premiéra, ministerky hospodárstva, ministra životného prostredia, končiac primátorom, viceprimátorkou a ôsmich poslancov Šurian," vyhlásil Stanislav Guláš, zástupca iniciatívy Chránime si naše.
Taraba sa podľa nej správa alibisticky.
"Štát investuje stovky miliónov do priemyselného parku v Šuranoch a vy si ani len nepozriete predložený zámer. Dokonca ste presvedčený, že sa vôbec netýka baterkárne. To, čo sa posudzovalo, je celé výhradne len o baterkárni a každý vie, že bez baterkárne by táto investícia neexistovala," uviedla iniciatíva v stredu 23. apríla.
Podľa ministra je dokument chabý
Na ťahu je aktuálne ministerstvo, ktoré musí vydať k materiálu stanovisko. Až jeho záverečný súhlas umožní ďalšie fázy v povoľovaní výstavby, samotnú výstavbu a spustenie fabriky.
Šéf rezortu Taraba sa v utorok 22. apríla večer vyjadril, že predložený dokument považuje za "dosť chabý".
Chýbajú mu v ňom napríklad rozptylové štúdie či dopady na podzemné vody. Na enviroportáli zatiaľ štúdia zverejnená nie je.